Pracownicze Plany Kapitałowe tzw. PPK, to prywatny i dobrowolny dla pracownika system zapewniający długoterminowe oszczędzanie. Oszczędności budowane są wspólnie z trzech niezależnych źródeł pochodzących od:
- Pracownika
- Pracodawcę
- Państwo
Celem PPK jest:
- Pomnażanie prywatnych oszczędności emerytalnych osób zatrudnionych
- Zwiększenie zabezpieczenia finansowego pracowników w okresie emerytalnym
Dobrowolność w PPK?
System działa tak, że pracownik automatycznie zostaje zapisany do PPK w momencie, gdy osiągnął odpowiedni staż zatrudnienia u danego pracodawcy. Dobrowolność polega na tym, że jeżeli pracownik nie chce uczestniczyć w PPK, musi złożyć u pracodawcy rezygnację z udziału. Jeżeli tego nie zrobi, nadal będzie uczestnikiem tego dobrowolnego programu.
Czym jest „automatyczny zapis” PPK?
Zgodnie z powyższą informacją automatyczny zapis do PPK polega na tym, że jeśli osoba zatrudniona nie złoży deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK powinna zostać zapisana do programu z automatu. Wyjątkiem są osoby miedzy 55 a 70 rokiem życia, które, aby przystąpić do programu, muszą złożyć u pracodawcy odpowiedni wniosek.
Automatyczny zapis w 2023 roku
Uczestnik PPK, który złożył deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK od 1 kwietnia 2023 r. zostanie ponownie przypisany do programu. Następnie co 4 lata zapisy do PPK będą automatycznie wznawiane.
Ponownego zapisania do PPK można uniknąć jedynie poprzez ponowną, pisemną rezygnację z programu, którą najwcześniej można złożyć 1 marca 2023.
Czy warto uczestniczyć w PPK?
W PPK uczestniczy nieco ponad 32% osób upoważnionych do uczestnictwa. Pomimo wielu zalet większość zatrudnionych nie przystępuje do programu. Najczęściej podawanym powodem rezygnacji z zapisania się jest sytuacja, która spotkała OFE (Otwarty Fundusz Emerytalny). Ludzie obawiają się, że rząd znów będzie ingerować w odkładane pieniądze. Automatyczne zapisywanie do programu co cztery lata również nie wzbudza zaufania Polaków do uczestnictwa w PPK. Skoro program jest dobry, to pracownik wolałby zostać zachęcany do uczestnictwa, a nie „dobrowolnie” zmuszany poprzez automatyczny zapis.