Ważna informacja dla mikro przedsiębiorców

Udostępnij:

Wiadomosć dla mikro przedsiębiorców

Zbliża się termin decyzji Twoich pracowników w zakresie Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Na podpisanie umowy o zarządzanie PPK masz czas już tylko do 23.04.2021, a wcześniej trzeba jeszcze wybrać instytucję zarządzającą. Następnie do 10.05.2021 masz czas na podpisanie umów w imieniu swoich pracowników o prowadzenie PPK.

Co to jest PPK?

Na czym polega?

I najważniejsze….

Co w przypadku kiedy żaden z pracowników nie chce przystąpić do PPK?

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) w skrócie

  • Co to jest PPK i na czym polega?
 

Pracownicze Plany Kapitałowe są dobrowolnym systemem, który pozwala oszczędzać osobom zatrudnionym. Największym atutem tego systemu jest to, że na nasze „konto oszczędnościowe” wpływają środki z trzech niezależnych źródeł.

Celem PPK jest:

  • Pomnażanie prywatnych oszczędności emerytalnych osób zatrudnionych
  • Zwiększenie zabezpieczenia finansowego pracowników w okresie emerytalnym
  • Źródła finansowania PPK
 

Jak już wcześniej wspomniano na nasze „konto oszczędnościowe” wpływają środki z trzech źródeł:

Źródło finansowaniaPracownikPracodawcaPaństwo
Częstotliwość płatnościCo 1 miesiącCo 1 miesiąc250,00 zł wpłata powitalna + 240,00 zł wpłata co roczna
Wpłaty podstawowe2% od kwoty wynagrodzenia brutto1,5% od kwoty wynagrodzenia brutto
Wpłaty dodatkowe – dobrowolneDo 2% od kwoty wynagrodzenia bruttoDo 2,5% od kwoty wynagrodzenia brutto

Do tej pory PPK musiały wprowadzić makro, duże oraz małe przedsiębiorstwa. Ostatnim etapem jest wprowadzenie PPK m.in. w mikroprzedsiębiorstwach.

Czas na podpisanie umowy o zarządzanie PPK mikro przedsiębiorcy mają do 23.04.2021.
Następnie do 10.05.2021 jest czas na podpisanie umów w imieniu swoich pracowników
o prowadzenie PPK.

Decyzję w zakresie instytucji zarządzającej podejmuję przedsiębiorca wraz  z reprezentacją osób zatrudnionych w przypadku braku struktur związkowych.

Obowiązek zawarcia umowy o zarządzanie PPK ma każdy przedsiębiorca zatrudniający min. 1 osobę. WYJĄTKIEM są mikro przedsiębiorcy (zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy z 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców), u których WSZYSTKIE zatrudnione osoby złożą odpowiednią deklarację rezygnacji
z dokonywania wpłat do PPK. Wówczas podmiot ten nie ma obowiązku zawarcia umowy o zarządzanie PPK. Należy jednak pamiętać, że w przypadku kiedy chociaż jeden pracownik po złożeniu deklaracji rezygnacji wyrazi następnie chęć przystąpienia do PPK pracodawca musi niezwłocznie zawrzeć umowę o zarządzanie PPK, a następnie umowę o prowadzenie PPK.  To samo dotyczy w przypadku kiedy przedsiębiorca zatrudni nową osobę, która będzie chciała wziąć udział w programie PPK.

  • Przystąpienie do PPK lub rezygnacja
 

Zgodnie z Ustawą o PPK, do programu przystępują automatycznie osoby zatrudnione w wieku od 18 do 54 lat. Pracownicy mający 55 lat muszą samodzielnie złożyć wniosek o przystąpienie do PPK. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami pracodawca ma obowiązek zawrzeć umowę o prowadzenie PPK dla każdego pracownika, który nie złożył w odpowiednim czasie rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. Rezygnacji można dokonać w dowolnym momencie.

Wzór rezygnacji w załączeniu.

Więcej informacji odnośnie Pracowniczych Planów Kapitałowych znajdą Państwo na stronie Moje_PPK — oficjalny portal Pracowniczych Planów Kapitałowych PPKwww.mojeppk.pl

Zachęcamy również do skorzystania z kalkulatora znajdującego się na wyżej wspomnianej stronie internetowej, który obliczy nasze przyszły oszczędności: www.mojeppk.pl/kalkulator.html

Zaglądaj do nas i bądź na bieżąco

Polecamy także

Kalendarz księgowo kadrowy

Kalendarz księgowo-kadrowy na listopad

Kolejny miesiąc z rzędu prezentujemy Państwu przydatny kalendarz księgowo-kadrowy. Mamy także nadzieję, że taka forma prezentacji najważniejszych dat związanych ze składkami i podatkami jest czytelna