Zbliża się okres składania zeznań podatkowych za 2022 rok.
Jak co roku okres między lutym a kwietniem, jest czasem rozliczania się z fiskusem. Nie inaczej jest również w roku 2023 roku.
W artykule omówimy najważniejsze kwestie związane z rozliczeniem roku 2022.
- Terminy składania odpowiednich deklaracji podatkowych za 2022 r.
- Do kiedy pracodawcy zobowiązani są przesłać PIT-11
- W jaki sposób możemy rozliczyć się z fiskusem
- Co zrobić w przypadku złożenia PIT po terminie
Terminy składania deklaracji:
Do kiedy pracodawcy zobowiązani są przesłać PIT-11
Zgodnie z przepisami to na pracodawcy ciąży konieczność odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzeń pracowników do Urzędu Skarbowego. Jest tzw. płatnikiem podatku dochodowego. W związku z powyższym na pracodawcy ciąży kolejny obowiązek przesłania PIT-11 zarówno do US, jak i do pracownika.
Jest to deklaracja zawierająca m.in. przychód pracownika osiągnięty w 2022 roku, koszty uzyskania przychodu, pobrane zaliczki na podatek dochodowy oraz odprowadzone składki ZUS.
Kiedy pracodawca powinien przekazać PIT-11?
- Do 31 stycznia 2023 do Urzędu Skarbowego
- Do 28 lutego 2023 do pracownika
Co w sytuacji, gdy pracodawca nie dotrzyma jednego lub obu terminów? Działanie takie będzie potraktowane jako wykroczenie skarbowe. Grzywna za wykroczenie skarbowe wynosi do 180 stawek dziennych, tj. 20 939,40 zł. Wysokość stawek ustala właściwy sąd.
Żeby uniknąć konsekwencji pracodawca musi jak najszybciej naprawić swoje wykroczenie poprzez jak najszybsze wysłanie PIT-11 oraz złożenie czynnego żalu do Urzędu Skarbowego.
W jaki sposób możemy rozliczyć się z fiskusem?
Mamy do wyboru kilka opcji:
- Skorzystać z usługi Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów
- Wysłać elektronicznie za pośrednictwem Internetu
- Złożyć w formie papierowej w okienku Urzędu Skarbowego
- Wysłać pocztą za zwrotnym potwierdzeniem odbioru
W zależności od formy przekazania deklaracji do Urzędu Skarbowego bardzo ważne jest uzyskanie potwierdzenia złożenia deklaracji. Potwierdzenie takie zawiera bowiem datę złożenia deklaracji, dzięki którem mamy dowód złożenia jej w terminie.
Na przykładzie najbardziej popularnej deklaracji – PIT-37:
Najwygodniejszą formą składania deklaracji podatkowych jest usługa Twój e-pit. Do usługi można zalogować się na 3 sposoby:
- gov.pl – poprzez profil zaufany, e-dowód, czy bankowość elektroniczną
- Aplikacja mObywatel – aplikacja mobilna do logowania
- Dane autoryzujące – PESEL lub NIP i kwoty przychodów
Po zalogowaniu znajdziemy wypełnioną deklarację PIT-37 na postawie PIT-11 przesłanych do fiskusa przez pracodawców.
Co możesz zrobić z wypełnionym PIT-37 w systemie?
- Zaakceptować przygotowane zeznanie
- Edytować przygotowane zeznania i zmienić np. sposób rozliczenia na: wspólnie z małżonkiem, zmienić lub dodać ulgę na dzieci, zmienić lub wskazać organizację pożytku publicznego, której chcemy przekazać 1,5% podatku, dodać inne ulgi czy darowizny.
- Odrzucić przygotowany PIT i rozliczyć go samodzielnie
- Nie zrobić nic – wówczas 2 maja rozliczenie zostanie automatyczne złożone, chyba, że rozliczyliśmy się wcześniej w innej formie.
Co zrobić w przypadku złożenia PIT po terminie
Nie złożenie odpowiedniej deklaracji do US, podobnie jak w przypadku pracodawcy, jest traktowane jako wykroczenie skarbowe. Podatnicy, którzy nie złożą deklaracji PIT w terminie, muszą liczyć się z odpowiedzialnością karną skarbową.
Wysokość kary zależy od wysokości podatku:
Aby uniknąć kary należy jak najszybciej złożyć deklarację i wysłać do Urzędu Skarbowego czynny żal. Nie jest wskazany konkretny termin złożenia czynnego żalu. Należy jednak to zrobić zanim fiskus rozpocznie postępowanie kontrolne związane z niezłożeniem deklaracji.