Nowy Ład – nowe ulgi

Udostępnij:

kobieta z komputerem licząca ulgi podatkowe w nowym ładzie

Ustawa, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku nieco zrewolucjonizuje panujący dotychczas porządek. Zmiany, które będą dotyczyć zarówno osób pracujących, jak i przedsiębiorców budzą wiele niepewności.

Skupimy się dziś na wprowadzonych przez Rząd ulgach dla firm, które inwestują w swój rozwój. Pakiet ulg ma wspierać innowwacyjne podejście w przedsiębiorstwach.

Pakiet nowych ulg

B+R + IP-Box

Dotychczasowo istniejące ulgi zostaną w Nowym Ładze połączone. Jeżeli przedsiębiorca, prowadzi badania badawcze, naukowe lub inne prace rozwojowe, to będzie mógł odliczyć kwotę od podstawy opodatkowania do 150%. Do tego dochodzi ulga IP Box, polegająca na preferencyjnym opodatkowaniu dochodów, które pochodzą z praw własności intelektualnej. Taki zyski są odpakowane stawką 5%.

Ulga na wsparcie innowacyjnych pracowników

Z tej ulgi skorzystają przedsiębiorcy, którzy nie odliczyli, od dochodu kwot ulgi B+R. Przedsiębiorca ma możliwość odliczenia kwoty ulgi od zaliczek na podatek, który jest odprowadzany od wynagrodzeń zatrudnianych osób. Wysokość odliczenia będzie wynosić iloczyn stawki podatkowej odpowiednio 17%, 19% lub będzie równa iloczynowi stawki podatku CIT. Do ulgi zaliczane są przychody pracowników, którzy spędzają co najmniej 50% ogólnego czasu pracy na działalności badawczo-rozwojowe. Pracownicy mogą być zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, umowy-zlecenia, umowy dzieło lub z tytułu praw autorskich.

Ulga na prototyp

Firmy, które tworzą własne produkty, skorzystają w 2022 roku z ulgi na prototyp. Oznacza to, że podatnicy CIT i PIT będą mieli możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów produkcji próbnej innowacyjnego produktu lub wprowadzenia takiego produktu na rynek. Ważne, by był to produkt do tej pory niedostępny na rynku. Jeżeli dana firma chce wprowadzić nowy produkt, to ulga daje podstawę do odliczenia od podstawy opodatkowania 30% kosztów, które związane są z produkcją próbną oraz z wprowadzeniem produktu do sprzedaży.

Ulga na robotyzację dla usprawnienia produkcji

Ulga na robotyzację przeznaczona jest dla firm , które stosują lub mają zamiar zastosować roboty przemysłowe, w cel zwiększenia i usprawnienia produkcji.
Ten zapis w ustawie pozwala na odliczenie od podstawy opodatkowania aż 50% kosztów związanych z uzyskaniem przychodów poniesionych w danym roku podatkowym na robotyzację. Ważne jest, że ta kwota nie może być większa niż dochody uzyskane przez firmę w roku branym pod uwagę. Ulgę będzie można zastosować do kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację w latach 2022–2026, czyli po raz pierwszy w rozliczeniu za rok 2022.

Warto więc stawiać w przedsiębiorstwach na rozwój, innowacje i otwartość na modernizacje.

Źródło: https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/001099

Zaglądaj do nas i bądź na bieżąco

Polecamy także