Nowy Ład 2.0 – zmiany od lipca

Od 1 lipca wchodzą istotne zmiany w Polskim Ładzie, które rząd promuje hasłem „niskie podatki”. W artykule przedstwiamy najistotniejsze zmiany,

Udostępnij:

Od 1 lipca wchodzą istotne zmiany w Polskim Ładzie, które rząd promuje hasłem „niskie podatki”. W artykule przedstwiamy najistotniejsze zmiany, które już niebawem wejdą w życie. W założeniu pierwsze zmiany powinniśmy dostrzec w wypłatach jeszcze w tym roku, na kolejne musimy poczekać do 2023 r. Zespół Smart-You przygotował praktyczny kalkulator, w którym bez problemu możemy obliczyć wysokość wynagrodzenia po zmianach, które wejdą w życie 1 licpa.

W artykule

PIT 12 proc. zamiast 17 proc.

Najbardziej powszechną zmianą będzie obniżenie podstawowej stawki podatku PIT do 12 proc.

Likwidacja ulgi dla klasy średniej

Od 1 lipca ulga dla klasy średniej przestanie istnieć. Wyjątkiem ma być sytuacja, kiedy ze względu na zbiegi różnych tytułów podatkowych przy rozliczeniu rocznym za 2022 r. okaże się, że stosowanie ulgi dla klasy średniej dla danego podatnika ma być korzystniejsza. Wówczas ulga będzie stosowana dla dochodów uzyskanych w roku bieżącym.

3600 zł kwoty wolnej od podatku

Obniżka PIT do 12 % spowoduje zmiany w kwocie zmniejszającej podatek, która zmieni się z aktualnych 5100 zł na 3600 zł, co w praktyce oznacza obniżanie zaliczek na podatek dochodowy o 300 zł, zamiast dotychczasowych 425 zł (w rozliczeniu miesięcznym).

Likwidacja mechanizmu podwójnego liczenia zaliczek

1 lipca zniknie obowiązek podwójnego liczenia zaliczek. Tym samym zostanie zniesiony obowiązek obliczania zaliczek na PIT wg zasad obowiązujących w roku podatkowym 2021.

Zmiana formy opodatkowania w trakcie roku

Zmiany formy opodkowania w trakcie roku zyskają osoby, które jako formę opodatkowania za rok 2022 wybrały ryczał od przychodów ewidencjonowanych lub podatek liniowy.

Częściowo odliczana składka zdrowotna

Jedną z nistotniejszych zmian w Polskim Ładzie było zniesienie możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku. Nie przewidziano żadnej możliwości odliczenia składki zdrowotnej w przypadku podatników rozliczających się według skali.

„Hipotetyczny podatek należny za 2022 r

Dla podatników, którym przysługiwałabyulga dla klasy średniej, urząd skarbowy obliczy „hipotetyczny podatek należny za 2022 r.” według stanu prawnego sprzed lipcowych zmian. Jeśli okaże się, że ktoś na likwidacji ulgi dla klasy średniej miałby jednak stracić, zostanie rozliczony według wcześniejszych, korzystniejszych zasad i otrzyma wyrównanie na takich samych zasadach, na jakich wypłacany jest zwrot podatku.

Rozliczenie z dzieckiem dla samotnych rodziców

Według nowych przepisów zostanie zlikwidowana ulga w kwocie 1500 zł, a samotni rodzice będą mogli rozliczyć 2022 r. wraz z dzieckiem.  

 

Jeden termin na zeznania podatkowe

W ramach Polskiego ładu 2.0 zostanie ujednolicony terminu składania rocznego zeznania podatkowego. Po nowelizacji będzie to 30 kwietnia.

Preferencje podatkowe dla rodziców, opiekunów i dzieci

Nowy Ład 2.0 zakłada nowe preferencje dla rodziców, opiekunów i dzieci:

– zwiększenie zarobków dziecka, bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców – z 3089 zł do 16 061,28 zł w 2022 r. (12-krotność renty socjalnej).
– renty rodzinne małoletnich dzieci nie będą doliczane do dochodów rodziców.
– od rent rodzinnych dzieci do 18-tego roku życia nie będzie pobierana składka na ubezpieczenie zdrowotne,
– ulgi podatkowe (ulga dla młodych, pracujących seniorów, na powrót, dla rodzin 4+, ) będą obejmowały również zasiłki macierzyńskie.

 

Kalkulator

Zaglądaj do nas i bądź na bieżąco

Polecamy także

Kalendarz księgowo kadrowy

Kalendarz księgowo-kadrowy na listopad

Kolejny miesiąc z rzędu prezentujemy Państwu przydatny kalendarz księgowo-kadrowy. Mamy także nadzieję, że taka forma prezentacji najważniejszych dat związanych ze składkami i podatkami jest czytelna