Istotne zmiany w urlopach w 2023 r.

Czy w 2023 roku czekają nas istotne zmiany w kwestii urlopów. Z uwagi na trwające prace legislacyjne pracownicy mogą zyskać nawet do 35 dni urlopu w ciągu roku.

Udostępnij:

urlop 2023

Czy w 2023 roku czekają nas istotne zmiany w kwestii urlopów. Wszystko wskazuje, że tak. Z uwagi na trwające prace legislacyjne pracownicy mogą zyskać nawet do 35 dni urlopu w ciągu roku. Ustawa w tej sprawie ma w najbliższym czasie trafić do Sejmu.

Urlop wypoczynkowy

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi  przepisami urlop wypoczynkowy wynosi od 20-26 dni. Z uwagi na konieczność dostosowania polskich przepisów do unijnych dyrektyw, w kalendarzu pracowników mogą pojawić się dodatkowe dni wolne.

Urlop wypoczynkowy przysługuje każdemu zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę. Jego wymiar zależy m.in. od stażu pracy, lat dotychczasowej edukacji (ukończonych jej etapów) oraz przysługujących ustawowych dodatkowych dni urlopu.

Wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi:

  • 20 dni na rok kalendarzowy dla pracownika ze stażem pracy poniżej 10 lat
  • 26 dni na rok kalendarzowy dla pracownika ze stażem pracy co najmniej 10 lat.

 

Uwaga! Urlop na żądanie jest częścią urlopu wypoczynkowego. Pracownik ma prawo skorzystać maksymalnie z 4 dni urlopu na żądanie w roku kalendarzowym.

Jakie zmiany czekają pracowników w 2023 roku

Zgodnie z  tzw. dyrektywę work-life balance, która zakłada równowagę między życiem zawodowym i prywatnym rodziców/opiekunów, w polskich przepisach pojawia się zmiany. W Kodeksie pracy pojawią się nowe rodzaje urlopu:

  • 2 dni urlopu z powodu działania siły wyższej 

    Do Kodeksu pracy zostanie wprowadzone zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem. Wymiar tego urlopu to 2 dni albo 16 godzin w roku kalendarzowym. Za czas zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej pracownik zachowa prawo do 50% wynagrodzenia, obliczanego jak pensja za czas urlopu wypoczynkowego.

 

  • 5 dni urlopu opiekuńczego

    Każdy pracownik będzie mógł wykorzystać 5 dni wolnego w roku. Urlop opiekuńczy może być wykorzystany na opiekę nad osobami z rodziny, którzy wymagają wsparcia ze względów medycznych. W Polsce urlop opiekuńczy będzie obejmował dzieci, rodziców oraz współmałżonka. Urlop opiekuńczy będzie udzielany na wniosek pracownika, złożony w postaci papierowej lub elektronicznej, w terminie nie krótszym niż 1 dzień przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Bedzie to urlop BEZPŁATNY.

Czy na zmianach w urlopach skorzystają rodzice?

Zmianie ma ulec również urlop rodzicielski, który wydłuży się z 32 do 41 tygodni po urodzeniu jednego dziecka. W czasie dodatkowego urlopu rodzicowi będzie przysługiwać wynagrodzenie w wysokości 70 proc. podstawy wymiaru wynagrodzenia. Nowelizacja Kodeksu pracy ma również dać rodzicom dzieci do 8 roku życia prawo wykonywania tzw. elastycznej pracy oraz możliwość odmowy pracy w nadgodzinach lub w porze nocnej.

Zmiany obejmą także urlop ojcowski. Ojciec, który będzie chciał z niego skorzystać będzie musiał to zrobić w ciągu 12 miesięcy od dnia urodzenia dziecka (wcześniej miał na to 2 lata).

Zaglądaj do nas i bądź na bieżąco

Polecamy także